Inwestycje

Używane maszyny rolnicze – na co uważać przy zakupie? Radzą eksperci TRUCK1

• Zakładki: 65


Trudno wyobrazić sobie nowoczesne gospodarstwo rolne bez profesjonalnego sprzętu. Gospodarstwo rolne nie może funkcjonować bez maszyn, dlatego coraz więcej rolników modernizuje swoje sprzęty i maszyny rolnicze. Wysokie ceny nowych maszyn i problemy z dostępnością budzą jednak zainteresowanie rynkiem wtórnym.  Jak kupować używane maszyny rolnicze, żeby zainwestowane pieniądze się zwróciły? Na co zwrócić uwagę przy oględzinach używanego sprzętu?

Używane maszyny rolnicze – jak uniknąć niespodzianek?

Kupując używane maszyny rolnicze na gospodarstwo, należy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy, aby oszczędzić sobie niespodzianek i nagłej awarii.

  • Stan techniczny maszyny
  • Moc maszyny dopasowana do potrzeb
  • Historia maszyny

W tym wpisie skupimy się na tym, co najważniejsze – sprawdzaniu stanu technicznego maszyny rolniczej z drugiej ręki.

Jak sprawdzić stan techniczny maszyny?

Co musisz sprawdzić? Na dobry początek silnik. To od niego zależy wydajność maszyny, a jego naprawa jest kosztowna. Przed zakupem uruchom więc maszynę i rozgrzej silnik. Zbadaj, czy nie ma wycieków oleju ani problemów z rozruchem silnika. Na tym etapie warto też sprawdzić stan elementów konstrukcyjnych całej maszyny. To odpowiedni moment na obejrzenie ramy, układu kierowniczego, mostów. Sprawdź, czy na tych częściach konstrukcji nie ma spawów albo ubytków lub niespójności w kolorze lakieru – jeśli takie widzisz, zapytaj o przebyte naprawy sprzętu.

Kolejne na liście są hamulce. W maszynach rolniczych pełnią tak samo ważną funkcję jak w innych pojazdach, dlatego koniecznie sprawdź ich sprawność i stan techniczny układu hydraulicznego. W ciągnikach sterowanie hamulcami i sprzęgłem najczęściej jest hydrauliczne, więc warto zajrzeć tam w poszukiwaniu przecieków.

Warto zerknąć też na stan techniczny opon. Jeżeli są mocno sparciałe, uszkodzone, a bieżnik zużyty, będzie nas czekała wymiana na nowe od razu po zakupie. Sprawdź, czy nie ma na nich dodatkowych uszkodzeń, rozdarć lub zacięć.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Jeżeli kupujesz maszynę, której produkcja została wstrzymana, weź pod uwagę to, że możesz mieć kłopot ze znalezieniem nowych części zamiennych. Dostępność części zapasowych na rynku wtórnym jest jednak zwykle bardzo wysoka, a ich cena jest zdecydowanie niższa. I to właśnie niskie ceny są najważniejszym argumentem, który przemawia za zakupem używanej maszyny, ciągnika czy kombajnu, np. z serwisu TRUCK1. Wysoka dostępność, duża oszczędność – to największe plusy zakupu z rynku wtórnego.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
207 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *