Faktoring to znana na całym świecie usługa finansowa. Jeszcze jakiś czas temu mogły z niej korzystać tylko duże przedsiębiorstwa. Obecnie na faktoring mogą liczyć nawet startupy. Faktoring w sensie proceduralnym jest zdecydowanie mniej wymagający od kredytów na bieżącą działalność gospodarczą. Wystarczy dokonać stosownych ustaleń z firmą faktoringową. Jest jednak rodzaj faktoringu, który nie jest dedykowany dla wszystkich firm. Sprawdź, czym jest faktoring cichy i kto może się o niego ubiegać!
Dlaczego faktoring?
Trzeba powiedzieć wprost: faktoring co do zasady nie jest kredytem. Jest to usługa polegająca na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. W praktyce wygląda to tak, że jeśli firma wystawi fakturę z długim terminem płatności, to musi czekać na pieniądze. W tym czasie może mieć zatory finansowe, przez co nie może swobodnie ponosić kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli firma korzysta z faktoringu, to od razu otrzymuje zapłatę z tytułu dokumentów sprzedażowych. Dzięki temu jest niezależna i nie potrzebuje prosić się w bankach o przyznanie limitów kredytowych. Przedsiębiorstwo przy pomocy faktoringu może po prostu być samowystarczalne.
Faktoring cichy — co to jest?
W większości przypadków nabywcy produktów i usług są informowani o tym, że stają się dłużnikami faktoringowymi. Nie każda firma jednak chce, by tak było. Dlatego stworzono faktoring cichy, ale ta opcja może być zarezerwowana wyłącznie dla znanych i stabilnych firm, gdyż stanowi spore ryzyko dla firmy faktoringowej.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.
Fot. Shutterstock