Finanse

Kredyt frankowy a przedawnienia roszczeń – jak odzyskać nadpłacone pieniądze?

• Zakładki: 41


Kredyty frankowe największą popularnością cieszyły się w latach 2010-2011, dlatego coraz więcej osób, które taki kredyt spłacają, zadają pytania o możliwość przedawnienia roszczenia wobec banku w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Unieważnienie kredytu frankowego przywraca bowiem stan sprzed podpisania umowy, jednak odzyskanie przez frankowiczów nadpłat możliwe jest wyłącznie, gdy roszczenie to się nie przedawni. Co trzeba wiedzieć o przedawnieniu roszczeń frankowiczów? Do kiedy mają oni czas na unieważnienie kredytu frankowego i odzyskanie wszystkich pieniędzy, wpłaconych do banku w ramach spłaty kredytu CHF?

Czym jest przedawnienie roszczeń?

Przedawnienie to instytucja prawa cywilnego, która określa maksymalny czas, w jakim dana osoba może zgłosić roszczenie do sądu. Oznacza to, że po upływie określonego terminu roszczenie staje się bezskuteczne i nie można już dochodzić swoich praw w sądzie. W przypadku kredytów frankowych kluczową kwestią jest określenie, kiedy zaczyna biec termin przedawnienia.

Termin przedawnienia w przypadku kredytów frankowych

W Polsce termin przedawnienia roszczeń związanych z kredytami wynosi 10 lat. Oznacza to, że kredytobiorcy mają 10 lat od dnia, w którym mogli dowiedzieć się o naruszeniach ze strony banku lub innych nieprawidłowościach związanych z umową kredytową, aby zgłosić swoje roszczenia do sądu. Jednak ustalenie daty, od której zaczyna biec ten termin, może być skomplikowane.

Wiele kredytobiorców dowiedziało się o problemach związanych z kredytami frankowymi dopiero w momencie gwałtownego wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Dlatego często kluczowym momentem dla rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia jest data, w której kredytobiorca stał się świadomy niekorzystnych zmian w umowie kredytowej lub sposobie jej udzielenia przez bank.

Ponadto wyrok TSUE z 2021 roku jednoznacznie określił, że przedawnieniu ulega każda nadpłata osobno, licząc od chwili, gdy kredytobiorca dowiedział się o wadliwości umowy kredytowej – nie jest więc tutaj istotna data podpisania umowy, o co do wyroku TSUE z 2021 roku walczyły banki.

Unieważnienie kredytu frankowego – jak chronić swoje prawa?

Jeśli jesteś kredytobiorcą posiadającym kredyt frankowy i zastanawiasz się nad przedawnieniem roszczeń, koniecznie skonsultuj swoją sytuację z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych. Na podstawie analizy umowy kredytowej oraz wszystkich dokumentów, prawnik oceni czy istnieje podstawa do unieważnienia kredytu frankowego i jaką kwotę będziesz mógł odzyskać na mocy rozliczenia się z bankiem.

Kredyty frankowe Głogów przysporzyły wielu kredytobiorcom problemów, a termin przedawnienia roszczeń jest jednym z kluczowych aspektów, którym należy się zająć. Pamiętaj, że masz prawo do ochrony swoich interesów, i jeśli uważasz, że bank naruszył przepisy lub działał nieuczciwie, skonsultuj się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie kroki możesz podjąć w celu ochrony swoich praw. Warto działać świadomie i odpowiednio chronić swoje finanse.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *