Przemysłowe uzdatnienie wody wiąże się z tym, że woda wykorzystywana w przedsiębiorstwach określonych branż musi wykazywać konkretne parametry. Aby woda spełniała wytyczne dotyczące m.in. zażelazienia, obecności drobnoustrojów i bakterii, a także zawartości konkretnych pierwiastków chemicznych i związków chemicznych, należy wcześniej poddać ją uzdatnianiu.
Proces ten jest szczególnie ważny w takich branżach, jak kosmetyczna, farmaceutyczna, hotelarsko-gastronomiczna i spożywcza. Właśnie dlatego stacje uzdatniania wody dla przemysłu można budować na zasadzie modułów, które pozwalają dobrać poszczególne urządzenia i inne elementy precyzyjnie do potrzeb konkretnego laboratorium czy fabryki.
Stacje uzdatniania wody dla przemysłu
Urządzenia, które służą do uzdatniania wody w przemyśle, zajmują wiele miejsca, najczęściej w osobnym pomieszczeniu lub budynku. Dlaczego stacje uzdatniania wody do celów przemysłowych są tak duże? Powodem jest konieczność zainstalowania urządzeń o sporych gabarytach, ale i ogromnej wydajności, a nierzadko także potrzeba umiejscowienia obok nich pojemników na oczyszczoną wodę.
Szukając możliwości uzdatniania wody dla przemysłu, warto zwrócić również uwagę na nowinki technologiczne. Jedną z nich jest stacja, której działanie oparto na odwróconej osmozie. Jest ona bardzo wydajna, zapobiega niszczeniu instalacji i uzdatnia ultraczystą wodę, która nie zmienia składu np. leków czy kosmetyków. Ciekawym rozwiązaniem są też filtry na złożach żwirowych, które usuwają z wody zanieczyszczenia stałe, i złożach węglowych, które ją kondycjonują. Filtry oparte na złożach można uzupełnić o dodatkowe rozwiązania usuwające bakterie i drobnoustroje, np. o lampę UV.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PROEKO – stacje uzdatniania wody.
Fot. Shutterstock