Inwestycje

SMD i SMT – co to jest i jaka jest różnica?

• Zakładki: 67


Technologia montażu powierzchniowego to coś, co z pewnością możemy uznać za prawdziwą innowację w obszarze  produkcji elementów elektronicznych. Wciąż jednak wiele osób nie jest w stanie rozróżnić różnych skrótów, takich jak SMD czy SMT. Co to znaczy i jaka jest pomiędzy nimi różnica?

SMT i SMD – jaka różnica?

Zacznijmy od podstaw, czyli rozróżnienia dwóch enigmatycznie brzmiących skrótów – SMT i SMD. SMT to Surface Mount Technology –  to montaż powierzchniowy, który składa się między innymi z lutowania elementów, które następnie będą nakładane na płytkę drukowaną. SMT to zatem proces, który wymaga wykorzystania konkretnych elementów.

Takim elementem jest właśnie SMD – Surface Mount Device. To komponenty, takie jak układy scalone, tranzystory, rezystory i wiele innych miniaturowych pod względem rozmiarowym elementy, które stanowią trzon procesu montażu powierzchniowego. Kiedyś SMD były lutowane ręcznie, dzisiaj jednak wykonywane jest to w sposób całkowicie automatyczny. 

Jak lutowane są elementy SMD?

Na pierwszy rzut oka lutowanie elementów SMD wydaje się niemożliwe, głównie ze względu na ich miniaturowy rozmiar. Okazuje się jednak, że dzięki automatyzacji procesu, jest to znacznie prostsze niż w przypadku tradycyjnego lutowania elementów przewlekanych THT. Oczywiście w tym celu niezbędne jest wykorzystanie konkretnych materiałów, jak pasty lutowniczej czy kleju, jednak w ogólnym rozrachunku proces jest wykonywany bez bezpośredniej ingerencji pracownika. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
526 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *