Prawo

Obowiązkowe testy na koronawirusa – dla kogo?

• Zakładki: 366


Od 15 grudnia 2021 roku obowiązują nowe zasady obowiązkowych testów na koronawirusa. Kogo dotyczą i w jakich sytuacjach? Koniecznie przeczytaj informacje, by postępować bezpiecznie, odpowiedzialnie i zgodnie z aktualnym rozporządzeniem.

Testy na COVID-19 dla domowników osób zarażonych

Do połowy grudnia 2021 roku osoby zaszczepione i posiadające tzw. paszporty covidowe nie musiały wykonywać testu na koronawirusa, jeśli w ich domostwie ktoś zachorował. 15 grudnia sytuacja uległa zmianie. Od tego dnia testy muszą przechodzić wszyscy domownicy, niezależnie od liczby przyjętych dawek szczepionki. Wynika to z faktu, iż osoby zaszczepione także są narażone na zachorowanie i mogą roznosić wirusa.

Testy na COVID-19 dla pracowników

Jeżeli zachodzi ryzyko przeniesienia wirusa przez osobę mającą kontakt z chorym, wykonania testu i okazania wyniku może zażądać także pracodawca. Takie testy są darmowe i nie prowadzą do skierowania na domyślną kwarantannę. Inaczej jest, jeśli do wykonania testu skieruje daną osobę lekarz. Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu. Pozytywny zobowiązuje do izolacji domowej.

kobieta, zdrowie, maseczka

Jak zapisać się na test koronawirusa?

Osoby mieszkające z chorym powinny wejść na stronę pacjent.gov.pl i wypełnić formularz. Na podstawie odpowiedzi system automatycznie kwalifikuje do wykonania testu na koronawirusa bądź też nie. Pozytywna kwalifikacja pozwala na zapisanie się na test. Oznacza to automatyczne wejście w okres kwarantanny. Natomiast pracownicy wysłani na test przez pracodawcę nie zostają objęci kwarantanną i mogą nadal przychodzić do biura, chyba że pracodawca oddeleguje takie osoby do pracy zdalnej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
706 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *