Inwestycje

Jak działa przesiewacz zataczający? O przesiewaczach opowiadają specjaliści z GKM Siebtechnik

• Zakładki: 69


Przesiewacze to urządzenia stosowane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. W zależności od zastosowania różnią się one wielkością, a także sposobem działania. Spośród nich wyróżnić należy przesiewacze wibracyjne, których sita wprawiane są w drgania i dzięki temu materiał wsadowy segregowany jest pod względem wielkości. Z kolei przesiewacze zataczające działają dzięki wprawianiu sit w spiralny ruch, który rozprowadza materiał wsadowy od środka sita ku zewnętrznej jego części. Jak dokładnie działają przesiewacze zataczające, czym różnią się od wibracyjnych i jakie znajdują zastosowanie?

Przesiewacz zataczający a wibracyjny – najważniejsze różnice

Zasadniczym celem przesiewania jest separowanie pożądanego produktu od elementów niepożądanych. Przesiewać można żwir od piasku, szkodniki od zboża czy zbrylenia od proszków – zastosowań przesiewaczy jest jednak znacznie więcej. Do przesiewania dużych fragmentów wykorzystuje się przesiewacze wibracyjne, które doskonale radzą sobie z węglem, kamieniami czy kruszcami. Jednak w przypadku drobnych pyłów metoda ta okazuje się niewydajna – sita wprawiane w drgania często ulegają zatykaniu, co nie tylko spowalnia lub całkowicie uniemożliwia kontynuowanie przesiewania, ale również zwiększa zagrożenie wybuchowe.

W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się przesiewacz zataczający, którego sita wprawiane są w ruch rotacyjny. Proces przesiewania za pomocą takiego urządzenia porównać można do przesiewania złota od błota i innych kamieni, jakie znamy z gorączki złota. Poszukiwacze złota również zataczali sita, by konsekwentnie separować złoto od pozostałych elementów materiały wsadowego.

Zastosowanie przesiewacza zataczającego

Ten sposób poruszania się sit znacząco redukuje ryzyko zapychania się ok, które w przesiewaczach wibracyjnych mogą stawać się niedrożne, nawet w urządzeniach z ultradźwiękowymi systemami samoczyszczącymi. Szerokie zastosowanie znajdują także przesiewacze zataczająco-wibracyjne – wydajne hybrydy, które odpowiadają potrzebom wielu przedsiębiorstw.

Zamawiając przesiewacz do swojej firmy, warto zgłosić się do doświadczonego producenta. Specjaliści konfigurują urządzenie według potrzeb zamawiającego urządzenie, a profesjonalna obsługa techniczna dostępna jest w ramach gwarancji oraz jako serwis pogwarancyjny. Przekłada się to na niską awaryjność i zredukowaną liczbę przestojów na przestrzeni wielu lat.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
124 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *