Bez kategorii

Jak oszczędzić na swoich wakacjach?

• Zakładki: 78


Nie da się podróżować zupełnie bez pieniędzy. Dla wielu osób wakacyjny wyjazd to poważny wydatek, do tego będąc już na urlopie nie zawsze umiemy kontrolować swoje wydatki. Jak dobrze wypocząć, by nie skończyło się to finansowymi kłopotami?

Szukanie atrakcyjnych ofert

Wycieczki last minute, tanie bilety lotnicze – dzięki takim okazjom można sporo zaoszczędzić na swoim urlopie. Ma to jednak ten minus, że wyjazdu nie da się zaplanować z wyprzedzeniem albo trzeba dopasowywać termin urlopu do daty promocyjnego biletu. Na szczęście takich ofert jest sporo, zwłaszcza gdy zaczyna się sezon turystyczny, więc jest w czym przebierać. Gdzie ich szukać? Najlepiej na specjalnych portalach turystycznych i wyszukiwarkach promocji, można też zapisać się na newslettery takich stron, by na bieżąco śledzić aktualne propozycje przewoźników i biur podróży.

Czy samodzielna podróż wyjdzie taniej?

To zależy. Jak czytamy w serwisie Okiemturysty, zorganizowana wycieczka wydaje się droższa, ale w pakiecie ma się już wszystko: nocleg, dojazd, wyżywienie, nawet wycieczki fakultatywne. Organizując podróż samodzielnie można wydać mniej, ale trzeba na planowanie poświęcić sporo czasu, a i tak nie zawsze się uda spiąć budżet w wyznaczonej wcześniej kwocie. Często też taki wyjazd wymaga więcej wysiłku już podczas samego pobytu, bo na przykład trzeba samodzielnie szykować posiłki.

Czy warto brać kredyt na wakacje?

Na udane wakacje rodzinne trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych, a nie każdy ma taką gotówkę po prostu na koncie. Zostają pożyczki i kredyty, które łatwo zaciągnąć, ale już niekoniecznie równie łatwo spłacić. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wyjazd opłacony z posiadanych oszczędności, jeśli jednak to nie jest możliwe, warto sprawdzić, czy taniej nie wyjdzie na przykład skorzystanie z karty kredytowej, debetu w koncie albo zwykłego kredytu gotówkowego zamiast specjalnej, zwykle wyżej oprocentowanej pożyczki na wakacje.

Wymieniać pieniądze na miejscu czy przed wyjazdem?

Podróż za granicę oznacza, że potrzebować będziemy lokalnej waluty. Najczęściej poleca się jej zakup jeszcze w Polsce, bo wychodzi to taniej niż na lotnisku czy w miejscowych bankach. Może się też okazać, że korzystne finansowo będzie płacenie polską kartą, która ma opcję przewalutowania – bank pobiera pieniądze z naszego konta złotówkowego i przelicza na obcą walutę. To o tyle dobra opcja, że nie musimy kupować pieniędzy na zapas i po powrocie nie będzie problemu z niewykorzystaną gotówką. Opłacalność tej opcji zależy od tego, jaką prowizję naliczy sobie bank za przewalutowanie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
195 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *