Biznes

Do czego służy kwas amidosulfonowy?

• Zakładki: 371


Kwas amidosulfonowy to biały proszek pozbawiony zapachu. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się go m.in. w procesie produkcji chemii gospodarczej, smarów, żywic i klejów, a także tworzyw sztucznych i poliuretanów.

Kwas amidosulfonowy – co to?

Kwas amidosulfonowy jest nieorganicznym związkiem chemicznym, amidem kwasu siarkowego. Nazywa się go również kwasem sulfamidowym. Występuje pod postacią stałą w formie białego krystalicznego proszku bez zapachu. Jego pH wynosi 1,2 (10 g/l wody), a temperatura topnienia – 205 st. Celsjusza.

Na rynku dostępny jest i w postaci czystej, i w formie mieszanin. Wykorzystywany jest jedynie w przemyśle. Nie nadaje się do użytku konsumenckiego i domowego.

Kwas amidosulfonowy jest powszechnie wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle chemicznym – służy do syntezy organicznej innych związków chemicznych. Używa się go w takich branżach, jak włókiennicza, garbarska, elektrochemiczna, a nawet papiernicza.

Kwas sulfamidowy jest potrzebny w procesie produkcji ognioodpornych pokryć tkanin i powszechnie w garbarstwie. Wykorzystuje się go także do usuwania osadów z twardej wody i regulacji pH. Omawiany związek chemiczny jest ważny w procesie krzepnięcia żywicy i impregnacji papieru. Z amidu kwasu siarkowego korzystają także laboranci, np. w trakcie przeprowadzania acydymetrii (analiza chemiczna polegająca na miareczkowaniu zasad) oraz wielu innych badań i analiz. Znajduje również szerokie zastosowanie w galwanotechnice i rafinacji metali.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl Antidotum.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
584 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *