Biznes

Certyfikacja ISO 22301 – wszystko, co musisz wiedzieć o zarządzaniu ciągłością działania firmy

• Zakładki: 76


Chcesz zadbać o ciągłość operacyjną w działalności swojej firmy? Dostarczanie usług bez zakłóceń to priorytet w Twoim biznesie? Cyberataki, awarie i inne nieprzewidziane zdarzenia w każdej chwili mogą wywołać zakłócenia w działaniu firmy. Zobacz, jakie korzyści przyniesie Ci system zarządzania ciągłością działania w firmie. Dowiedz się więcej o tym, czym jest certyfikacja ISO 22301, i udoskonalaj procesy zapewnienia ciągłości działania w swoim przedsiębiorstwie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest norma ISO 22301?
  • Jakie firmy najbardziej skorzystają z wprowadzenia certyfikacji?
  • Jak uzyskać certyfikat ISO 22301?

Co to jest norma ISO 22301?

Czym jest certyfikacja ISO 22301 od Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej? Norma ISO 22301 to międzynarodowa norma Systemów Zarządzania Ciągłością Działania (ang. BCMS), która opisuje wymagania dotyczące wdrażania systemu. Ma za zadanie wspierać identyfikowanie zagrożeń, właściwe reagowanie na incydenty i skuteczne zapobieganie ich występowaniu. Wszystko to ma na celu zagwarantowanie dostawcom, partnerom czy klientom, że procesy w firmie zostaną zachowane nawet w sytuacji kryzysowej. Zagrożenia i sytuacje awaryjne, o których mowa, to najczęściej incydenty, takie jak cyberataki, naruszenie bezpieczeństwa danych, pożary i powodzie, pandemie czy kryzysy polityczne.

Dla kogo certyfikacja ISO 22301?

Jakie firmy najbardziej skorzystają na wprowadzeniu u siebie wymagań normy ISO 22301? Certyfikacja została opracowana z myślą o każdej organizacji, bez względu na profil działalności czy wielkość. To korzystne rozwiązanie dla każdej firmy, która chce udoskonalić swój system zarządzania ciągłością działania. Normy najczęściej są wymagane wśród dostawców energetycznych, firm telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych i instytucji finansowych. Duże korzyści z wdrożenia zmian będą miały firmy, w których ryzyko niedostarczenia usługi lub produktu wiąże się z dużymi stratami i które są szczególnie narażone np. na cyberataki. Jeżeli w Twojej firmie bezpieczeństwo instalacji, linii produkcyjnych lub systemów jest kluczowe, zdecydowanie zainteresuj się tematem normy ISO 22301.

Jak uzyskać certyfikat ISO 22301?

Certyfikat ISO 22301 to informacja o tym, że firma poprawnie wdrożyła System Zarządzania Ciągłością Działania. Wsparcie w uzyskaniu certyfikatu oferuje firma Centre of Excellence. Jak wygląda taka współpraca? 

Po złożeniu wniosku indywidualny opiekun firmy przeprowadza analizę aktualnego systemu zarządzania ciągłością. Wskazuje obszary do poprawy, a po spełnieni wymagań przeprowadza formalną kontrolę, czyli audyt certyfikacyjny. Na jego podstawie sporządza raport z wnioskiem o wydanie wybranego certyfikatu akredytowanego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centre of Excellence.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
184 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *